Szeroki wybór suszonych piasków i żwirów

  • banner
  • banner
  • banner
Żwir

Prawdziwa potęga żwiru

Dodano 01.01.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Chyba każda dorosła osoba wie, jak wygląda żwir. Kojarzymy go z parków czy parkingów, jednak mało kto zastanawia się nad tym, jakie funkcje spełnia on w tych miejscach. Żwir ma wiele zastosowań, zarówno w życiu codziennym właścicieli domów, jak i w codziennych obowiązkach wielu firm budowlanych. Warto poznać go lepiej.

Budowa dróg

Odpowiednie rodzaje żwiru są kruszywem budowlanym. Żwir dodaje się do mieszanek, które służą m.in. do utwardzania dróg. Ponieważ jest to materiał bardzo wytrzymały, odporny na ścieranie i nieprzychylne warunki pogodowe, drogi zbudowane przy jego użyciu są w stanie znieść wiele i przetrwać w dobrym stanie wiele lat.

W ogrodzie

Jednak żwir ma wiele zastosowań również  w prywatnych ogrodach wielu ludzi. Prym wiedzie oczywiście żwir ozdobny, który nad wyraz cieszy oko. Żwirem tego typu wysypuje się na przykład skalniaki czy grządki w ogrodzie. Dzięki niemu trudniej jest wyrosnąć chwastom wokół pielęgnowanych przez nas roślin. Żwir nie pozwala również na odparowywanie wody z ziemi co sprawia, że gleba jest przychylniejsza dla naszych roślin. Żwirem wysypać można też alejki w ogrodzie. Po pierwsze, tworzą one wtedy wspaniałe i gustowne kompozycje. Po drugie, żwir świetnie odprowadza wodę. Dzięki niemu na alejkach nie tworzą się kałuże i błoto, a po ogrodzie można komfortowo spacerować nawet tuż po deszczu. Z tego samego powodu wiele osób używa żwiru do wysypania podjazdu do garażu lub miejsca parkingowego. Gdy pada deszcz, żwir pozwala na wygodne podejście do auta bez potrzeby skakania przez kałuże wokół. Żwir utwardza także nawierzchnię w tym miejscu, dzięki czemu na podjeździe nie tworzą się koleiny. Z kolei w zimie, gdy spada temperatura, dzięki żwirowi samochód ma lepszą przyczepność, niż na zamarzniętym błocie. Ozdobnym żwirem można też wysypać otoczkę wokół domu. Dzięki temu, że zatrzymuje on wilgoć pod sobą, spadające krople deszczu nie chlapią błotem na elewację domu blisko gruntu. Należy tyko pamiętać, aby wybrać odcień żwiru pasujący do elewacji domu.