Szeroki wybór suszonych piasków i żwirów

  • banner
  • banner
  • banner
Piaskowanie

Czym jest piaskowanie i do czego służy?

Dodano 23.04.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Usługa piaskowania stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Wiele osób słyszało o niej, jednak nie wie, czym tak naprawdę jest. Piaskowanie ma na celu oczyszczenie danego elementu ze zbędnych warstw. Ale zacznijmy od początku.

Jak wygląda proces?

Piaskowanie polega na poddaniu danego elementu działaniu piasku pod ciśnieniem. Zazwyczaj osoba piaskująca przesuwa na nim dyszą, z której pod dużym ciśnieniem uwalnia się bardzo drobny piasek do piaskowania. Dzięki temu procesowi malutkie ziarenka bardzo delikatnie zeskrobują z części niepożądane warstwy np. starej farby, lakieru, brudy czy rdzy. Jest to idealny proces np. do oczyszczania części zabytkowych samochodów przed malowaniem. Dzięki niemu stare warstwy lakieru można usunąć niezwykle delikatnie, nie uszkadzając części. Dopiero na rzetelnie oczyszczony element można nałożyć nowe warstwy farby. Piaskowanie dodatkowo sprawia, że powierzchnia staje się lekko chropowata, a nowe warstwy lakieru trzymają się jej lepiej.

Pożądana usługa

Piaskowanie stało się niezwykle popularne w wielu branżach. Jeśli chodzi o wyżej wspomnianą motoryzację, piaskuje się w zasadzie wszystkie części, które potem mają być poddane malowaniu lub lakierowaniu. Niezwykle często piaskuje się chociażby felgi samochodowe, które przy intensywnym użytkowaniu na trudnych drogach tracą swój pierwotny połysk, a lakier zaczyna pękać i wyglądać nieestetycznie. Lakiernicy najpierw piaskują je  i usuwają z nich stare warstwy farby, a dopiero potem malują je na nowo. Piaskowanie często jest wykonywane w galwanizerniach. Ma to samo zadanie: dokładne oczyszczenie danego elementu, zanim podda się go kąpieli galwanicznej i położy na nim kolejne warstwy metali. Piaskowanie stosowane jest też wszędzie tam, gdzie trzeba oczyścić stare elementy z rdzy. Usługę piaskowania oferują też… dentyści. Chociaż używają oni do procesu specjalnej zawiesiny, a nie zwykłego piasku, efekt jest ten sam. Dzięki drobinkom pod ciśnieniem ścierają z zębów osad, przebarwienia i kamień nazębny.